2021-12-06
Jak zbudować saunę?
Sauna to pomieszczenie typu wellness, które cechuje się bardzo dobrą odpornością na specyficzne warunki, czyli wysoką temperaturę oraz wilgotność. Sauny od dawna cieszą się dużą popularnością – ludzie doceniają ich właściwości prozdrowotne i lecznicze, a także możliwość wprowadzenia ciała oraz umysłu w stan błogiego relaksu, który zapewnia użytkownikom odpoczynek i spokój. Dowiedz się, jak wygląda budowa sauny oraz jakie kwestie należy uwzględnić w procesie przygotowywania pomieszczenia.
Sauna – projekt pomieszczenia
Pierwszym oczywistym krokiem poprzedzającym prace budowlane i wykończeniowe, jest wyznaczenie miejsca pod saunę oraz przygotowanie projektu. Bez wątpienia jedną z istotniejszych kwestii, o których należy pamiętać to konieczności podłączenia instalacji elektrycznej, która pozwala na montaż i przyłączenie pieca.
Budowa sauny może obejmować całą strefę danego pomieszczenia, a także jego część. Obecnie często stosuje się rozwiązania pozwalające na zagospodarowanie nawet najmniejszych przestrzeni. Po wyznaczeniu miejsca pod saunę, a następnie określeniu położenia pieca oraz wylotu ciepłego powietrza, należy zastanowić się nad samym wyglądem wnętrza pomieszczenia, na które składa się m.in. drewniana boazeria, oświetlenie oraz ławy.
Jak wygląda budowa sauny?
Budowę sauny rozpoczynamy od przygotowania pomieszczenia – po zamontowaniu ścian oraz sufitu, należy wywiercić otwory pod wybrane wcześniej oświetlenie. Następnie przechodzimy do zamontowania boazerii oraz przygotowania wsporników, na których umiejscawiamy zakupione ławy. Pamiętamy również o przygotowaniu otworu wylotu powietrza oraz założeniu kratek wentylacyjnych, które są ważnym elementem każdej sauny. Następnie montujemy piec oraz oświetlenie, które sprawi, że pomieszczenie wyda się przytulne i gotowe do przyjęcia pierwszych użytkowników. Kolejny krok polega na zabezpieczeniu powierzchni przed działaniem wysokich temperatur oraz wilgoci. Ostatnim etapem jest ułożenie na podłodze sauny kratek, które zapobiegną poślizgnięciu się.
Wnętrze pomieszczenia i jego charakter podyktowane jest nie tylko przez rodzaj zastosowanego w budowie drewna, ale również dodatki, jak np. elementy wykonane z soli, mozaiki oraz oświetlenie z możliwością regulacji barw oraz natężenia światła.
Pomimo tego, że zbudowanie sauny może wydawać się dość łatwe, wato udać się o pomoc do profesjonalnej firmy wykonawczej, której doświadczenie pozwoli na przygotowanie pomieszczenia spełniającego wszystkie potrzeby, a jednocześnie bezpiecznego.