2022-03-09
Jak działa sauna?
Sauna to rodzaj pomieszczenia typu wellness, który znany jest ludziom od wieków. Jej początki sięgają bowiem VIII wieku, gdy pierwsze sauny pojawiły się na terenie Europy Środkowej, którą zamieszkiwały ludy Słowian. Główną cechą charakterystyczną pomieszczenia jest panująca w nim temperatura powietrza sięgająca ponad 60 stopni Celsjusza, z którą w parze często idzie wysoka lub niska wilgotność powietrza, która zależy od rodzaju sauny.
Wskazaniem do korzystania z sauny są przewlekłe choroby zapalenia stawów, obturacyjne choroby płuc, choroby kardiologiczne, czy też często dokuczliwe bóle reumatyczne. Nie można pominąć także funkcji relaksacyjnej sauny, a także ogólnych wskazań, jakimi są chęć poprawy wydolności organizmu oraz stanu zdrowia, a także budowanie odporności.
Na jakiej zasadzie działa sauna?
Ogólna zasada działania sauny opiera się na wytworzeniu powietrza o bardzo wysokiej temperaturze, które powoduje pocenie się ciała uczestnika seansu. Sercem i najważniejszym miejscem sauny jest piec, który pozwala na silne rozgrzanie w nim specjalnych kamieni. Praca pieca, czyli moc, z jaką działa kontrolowana jest przez elektroniczny regulator, dzięki któremu możliwe jest nie tylko włączenie i wyłączenie pieca, ale również ustawienie czasu pracy oraz temperatury docelowej.
W pomieszczeniu sauny zwanym także kabiną powinny znajdować się drewniane ławy umożliwiające użytkownikom wygodne ułożenie oraz zaznanie chwili relaksu. Istotnym elementem są także wloty oraz wyloty powietrza, które zapewniają wymaganą cyrkulację.
Kabina infrared – alternatywa dla tradycyjnej sauny
Pomimo tego, że największą popularnością cieszą się sauny tradycyjne, coraz więcej ludzi wyraża zainteresowanie kabinami infrared. Ich działanie opiera się na promieniowaniu podczerwonym, które wytwarza energię cieplną ogrzewającą powietrze oraz ciało użytkowników seansu. W przeciwieństwie do sauny tradycyjnej, kabiny infrared sprawdzą się w przypadku osób mających problemy z oddychaniem, u których wysoka wilgotność powietrza może prowadzić do znaczącego dyskomfortu.