2022-05-13
Na czym polega proces rekuperacji?
Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację w swoim domu systemu rekuperacji, który odpowiada za wentylację mechaniczną pomieszczeń. System ten zapewnia stałą ochronę domowników przed smogiem oraz alergenami, umożliwia ciągłą filtrację, a jednocześnie usuwa z budynku powietrze o zwiększonej zawartości CO2 i wilgoci. Zastosowanie odpowiednich filtrów pozwala na usunięcie szkodliwych cząsteczek kurzu, wirusów oraz bakterii, pozwala także ograniczyć nieprzyjemne zapachy różnego pochodzenia. Zapoznaj się z tekstem, by dowiedzieć się więcej na temat procesu rekuperacji oraz licznych korzyści z niego płynących.
Przebieg procesu rekuperacji
Proces rekuperacji odbywa się w systemie wentylacji, w którego centrum znajduje się rekuperator umożliwiający odzysk energii cieplnej. Sercem tego urządzenia jest wymiennik ciepła zapewniający prawidłowy obieg powietrza doprowadzanego i usuwanego z budynku. Rekuperator jest również punktem łączącym kanały wentylacyjne tworzące obieg, na którego pracy opiera się działanie całego systemu – są to tzw. czerpnia, nawiew, wyciąg oraz wyrzutnia. Pierwszy z nich, czyli czerpnia zapewnia dopływ powietrza z zewnątrz budynku do rekuperatora, gdzie jest ono dokładnie filtrowane. Oczyszczone powietrza przekazane zostaje do nawiewu doprowadzającego je do pomieszczeń, w których zostaje zanieczyszczone przez wydychany dwutlenek węgla, zapachy różnego pochodzenia oraz wilgoć. Następnie, poprzez wyciąg trafia ponownie do rekuperatora, z którego przez wyrzutnię odprowadzane jest na zewnątrz budynku.
Istotną zaletą systemu jest możliwość zachowania od 65 do 95% energii cieplnej, przy jednoczesnej całodobowej wentylacji domu, do którego doprowadzane zostaje oczyszczone powietrze. Przekłada się to m.in. na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.
Korzyści płynące z instalacji systemu rekuperacji
Do najważniejszych korzyści wynikających z procesu rekuperacji, zalicza się oczywiście wspomniane ograniczenie strat energii oraz nieprzerywane dostarczanie oczyszczonego powietrza zewnętrznego do domu bez konieczności otwierania okien. Dzięki temu ograniczone zostają dokuczliwe hałasy napływające z zewnątrz budynku, zanieczyszczenia, a także nieprzyjemne zapachy, alergeny, czy nawet uporczywe latem owady. Rekuperacja w znacznym stopniu podnosi komfort mieszkania, a przy tym pozwala lepiej zadbać o zdrowie domowników.