fb

Aktualności

bądź na bieżąco

Na czym polega proces rekuperacji?
2022-05-13

Na czym polega proces rekuperacji?

Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację w swoim domu systemu rekuperacji, który odpowiada za wentylację mechaniczną pomieszczeń. System ten zapewnia stałą ochronę domowników przed smogiem oraz alergenami, umożliwia ciągłą filtrację, a jednocześnie usuwa z budynku powietrze o zwiększonej zawartości COi wilgoci. Zastosowanie odpowiednich filtrów pozwala na usunięcie szkodliwych cząsteczek kurzu, wirusów oraz bakterii, pozwala także ograniczyć nieprzyjemne zapachy różnego pochodzenia. Zapoznaj się z tekstem, by dowiedzieć się więcej na temat procesu rekuperacji oraz licznych korzyści z niego płynących.

Przebieg procesu rekuperacji 

Proces rekuperacji odbywa się w systemie wentylacji, w którego centrum znajduje się rekuperator umożliwiający odzysk energii cieplnej. Sercem tego urządzenia jest wymiennik ciepła zapewniający prawidłowy obieg powietrza doprowadzanego i usuwanego z budynku. Rekuperator jest również punktem łączącym kanały wentylacyjne tworzące obieg, na którego pracy opiera się działanie całego systemu – są to tzw. czerpnia, nawiew, wyciąg oraz wyrzutnia. Pierwszy z nich, czyli czerpnia zapewnia dopływ powietrza z zewnątrz budynku do rekuperatora, gdzie jest ono dokładnie filtrowane. Oczyszczone powietrza przekazane zostaje do nawiewu doprowadzającego je do pomieszczeń, w których zostaje zanieczyszczone przez wydychany dwutlenek węgla, zapachy różnego pochodzenia oraz wilgoć. Następnie, poprzez wyciąg trafia ponownie do rekuperatora, z którego przez wyrzutnię odprowadzane jest na zewnątrz budynku.

Istotną zaletą systemu jest możliwość zachowania od 65 do 95% energii cieplnej, przy jednoczesnej całodobowej wentylacji domu, do którego doprowadzane zostaje oczyszczone powietrze. Przekłada się to m.in. na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.

Korzyści płynące z instalacji systemu rekuperacji

Do najważniejszych korzyści wynikających z procesu rekuperacji, zalicza się oczywiście wspomniane ograniczenie strat energii oraz nieprzerywane dostarczanie oczyszczonego powietrza zewnętrznego do domu bez konieczności otwierania okien. Dzięki temu ograniczone zostają dokuczliwe hałasy napływające z zewnątrz budynku, zanieczyszczenia, a także nieprzyjemne zapachy, alergeny, czy nawet uporczywe latem owady. Rekuperacja w znacznym stopniu podnosi komfort mieszkania, a przy tym pozwala lepiej zadbać o zdrowie domowników.

O firmie Magwent

Firma Magwent z siedzibą w Chodzieży to specjaliści w budowie saun, wkładów i obudów kominkowych, a także piecyków wolnostojących i innych rozwiązań w dziedzinie techniki grzewczej. Dostępność różnorodnych systemów ogrzewania budynków jest obecnie niezwykle szeroka. W tak bogatej i zróżnicowanej ofercie często trudno wybrać metodę, która sprawdzi się najlepiej – będzie najkorzystniejsza pod względem ekonomicznym i zapewni komfort użytkownikom. Jeśli Ty także masz wątpliwości, jaki system ogrzewania wybrać, służymy Ci pomocą. Zajmujemy się profesjonalnym doradztwem, dlatego z przyjemnością dobierzemy dla Ciebie najlepszy kocioł na pellet, wkład kominkowy czy system wentylacji wyposażony w rekuperator. Ale to nie wszystko, ponieważ zajmujemy się także budową saun, które dopasowujemy do indywidualnych potrzeb klientów. Bierzemy pod uwagę także specyfikę budynku, w którym takie pomieszczenie się znajdzie. Możesz zlecić nam projekt i budowę saun klasycznych, ale także nowoczesnych rozwiązań w postaci kabin typu infrared wykorzystujących promieniowanie podczerwone. Jeśli szukasz profesjonalistów, którzy odpowiedzą na każde pytanie związane z budową saun, doborem pieców i ich wydajnością, zachęcamy do kontaktu. Nasza wiedza i doskonała jakość usług zostały docenione licznymi certyfikatami i wyróżnieniami.

Kontakt

Wiosny Ludów 3b, Chodzież

© 2021 Magwent. All rights reserved.