fb

Aktualności

bądź na bieżąco

Rodzaje wkładów kominkowych
2022-05-13

Rodzaje wkładów kominkowych

Wkład stanowi najważniejszy element każdego kominka. Niezbędnymi częściami wchodzącymi w skład wkładu kominkowymi są przede wszystkim przeszklone drzwiczki, palenisko oraz wylot dymu. Element ten ma zamkniętą konstrukcję i jest wykonany ze stopów metali odpornych na bardzo wysokie temperatury. Rodzaj kominka powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb użytkownika. Powinien także uwzględniać wielkość pomieszczeń do ogrzania, częstotliwość palenia oraz możliwość podłączenia do dodatkowych systemów grzewczych.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wkłady kominkowe rozróżniamy ze względu na materiał wykorzystany do jego wytworzenia. Najczęściej jest to żeliwo lub stal o grubości od 4 do 6 mm. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów wkładów, uwzględniając przy tym ich budowę. Najpopularniejsze rodzaje to: kominki narożne, płaskie, dwustronne, a nawet trójstronne. Paleniska dwustronne i trójstronne charakteryzują się tym, że zamontowane są pomiędzy pomieszczeniami, a palenisko widoczne jest z obydwu pokojów.

Obecnie bardzo modnym rozwiązaniem jest wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Produkty tego typu wyposażone są w wymiennik wody, dzięki któremu można podgrzewać wodę z centralnego ogrzewania. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się jako zapasowe lub wspomagające źródło ogrzewania. W okresach przejściowych, czyli jesieni oraz wiośnie pozwala na zwiększenie temperatury w domu. Podobnym rozwiązaniem do płaszcza wodnego jest wkład kominkowy ze zintegrowanym z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza, jednakże w tym przypadku rodzaj wkładu nie odgrywa tak ważnej roli, jak w przypadku płaszcza wodnego.

Dodatkowe wyposażenie wkładów kominkowych

W zależności od wybranego modelu, wkład kominkowy może być wyposażony w różne akcesoria ułatwiające korzystanie z kominka lub pełniące tzw. funkcje regulacyjne. Do najpopularniejszych elementów funkcjonalnych można zaliczyć:

- regulator dopływu powietrza – dzięki niemu można regulować prędkość spalania opału,

- szyber – za pomocą tego elementu możliwe jest sterowanie siłą ciągu w kominku,

- deflektor spalin – zapobiega bezpośredniemu ujściu spalin do przewodu kominowego,

- króciec wylotu dymu – odprowadza dym do przewodu kominowego,

- popielnik – miejsce, gdzie gromadzi się popiół ze spalonego opału; dostęp do popielnika powinien być możliwy bez konieczności otwierania drzwiczek kominka,

- bezpośredni wlot powietrza do spalania – jego działanie polega na doprowadzeniu świeżego powietrza do spalania, co rozwiązuje częsty problem „zbyt szczelnego domu” oraz ogranicza utratę ciepła z pomieszczeń.

O firmie Magwent

Firma Magwent z siedzibą w Chodzieży to specjaliści w budowie saun, wkładów i obudów kominkowych, a także piecyków wolnostojących i innych rozwiązań w dziedzinie techniki grzewczej. Dostępność różnorodnych systemów ogrzewania budynków jest obecnie niezwykle szeroka. W tak bogatej i zróżnicowanej ofercie często trudno wybrać metodę, która sprawdzi się najlepiej – będzie najkorzystniejsza pod względem ekonomicznym i zapewni komfort użytkownikom. Jeśli Ty także masz wątpliwości, jaki system ogrzewania wybrać, służymy Ci pomocą. Zajmujemy się profesjonalnym doradztwem, dlatego z przyjemnością dobierzemy dla Ciebie najlepszy kocioł na pellet, wkład kominkowy czy system wentylacji wyposażony w rekuperator. Ale to nie wszystko, ponieważ zajmujemy się także budową saun, które dopasowujemy do indywidualnych potrzeb klientów. Bierzemy pod uwagę także specyfikę budynku, w którym takie pomieszczenie się znajdzie. Możesz zlecić nam projekt i budowę saun klasycznych, ale także nowoczesnych rozwiązań w postaci kabin typu infrared wykorzystujących promieniowanie podczerwone. Jeśli szukasz profesjonalistów, którzy odpowiedzą na każde pytanie związane z budową saun, doborem pieców i ich wydajnością, zachęcamy do kontaktu. Nasza wiedza i doskonała jakość usług zostały docenione licznymi certyfikatami i wyróżnieniami.

Kontakt

Wiosny Ludów 3b, Chodzież

© 2021 Magwent. All rights reserved.