fb

Aktualności

bądź na bieżąco

Jaką rolę w konstrukcji komina odgrywa wkład?
2021-07-23

Jaką rolę w konstrukcji komina odgrywa wkład?

Komin to jeden z ważnych elementów każdego budynku. Służy on w celu odprowadzania powstających na skutek działania systemu grzewczego oraz instalacji ogrzewania wody użytkowej spalin, jak również pozwala na właściwe działanie wentylacji grawitacyjnej. Wyjaśniamy, w jakim celu stosowane są wkłady kominowe i jaki mają wpływ na konstrukcję komina.

Funkcje komina

Komin jest pionową konstrukcją budowlaną, która stanowi niezwykle ważny element każdego budynku. Ze względu na zmianę sposobu ogrzewania budynków zmieniły się także wymogi dotyczące kominów. Obecnie są one wznoszone nie tylko z cegły, ale także z innych materiałów, których dobór uwzględnia zastosowanie konkretnego systemu grzewczego. W przypadku tradycyjnych kominów murowanych stosowane są właściwie dobrane wkłady kominowe, które chronią ich wnętrze przed destrukcyjnym działaniem substancji chemicznych oraz bardzo wysokiej temperatury. Komin składa się z kilku przewodów kominowych, które służą w celu odprowadzania zużytego powietrza (przewody wentylacyjne) oraz spalin i dymu. Sprawnie działające, czyli szczelne i gwarantujące właściwy ciąg przewody kominowe, decydują o naszym bezpieczeństwie.

Funkcje wkładów kominowych

Wkład kominowy ma za zadanie chronić konstrukcję komina przed uszkodzeniami, które związane są z działaniem substancji chemicznych np. obecnych w spalinach kwasów, a także wysokiej temperatury. Jest on niezwykle ważny w celu zabezpieczenia materiałów, z których wykonany jest komin. Wkład kominowy jest elementem wykonanym z odpowiedniego rodzaju metalu, który instalowany jest wewnątrz komina. Pozwala on na bezpieczne odprowadzanie spalin, które dzięki zastosowaniu właściwej izolacji, nie wpływają w negatywny sposób na materiały budowlane.

Brak wkładu kominowego powoduje stopniowe niszczenie materiałów budowlanych, powodując pojawienie się nieszczelności, które zagrażają stabilności konstrukcji oraz powodują przedostawanie się spalin do innych kanałów kominowych. Nieszczelności w kominie wpływają także na obniżenie ciągu kominowego, co bezpośrednio przekłada się na efektywność działania systemu ogrzewania oraz bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Wkład kominowy musi być dobrany do rodzaju stosowanego systemu grzewczego, bo tylko wówczas będzie efektywnie i przez długi czas chronił konstrukcję komina przed uszkodzeniami. Podsumowując, wkład kominowy pozwala na ochronę komina wzniesionego z cegły, a także umożliwia jego szybką i tanią modernizację oraz dostosowanie do wymogów związanych z wyborem nowoczesnych systemów ogrzewania.

O firmie Magwent

Firma Magwent z siedzibą w Chodzieży to specjaliści w budowie saun, wkładów i obudów kominkowych, a także piecyków wolnostojących i innych rozwiązań w dziedzinie techniki grzewczej. Dostępność różnorodnych systemów ogrzewania budynków jest obecnie niezwykle szeroka. W tak bogatej i zróżnicowanej ofercie często trudno wybrać metodę, która sprawdzi się najlepiej – będzie najkorzystniejsza pod względem ekonomicznym i zapewni komfort użytkownikom. Jeśli Ty także masz wątpliwości, jaki system ogrzewania wybrać, służymy Ci pomocą. Zajmujemy się profesjonalnym doradztwem, dlatego z przyjemnością dobierzemy dla Ciebie najlepszy kocioł na pellet, wkład kominkowy czy system wentylacji wyposażony w rekuperator. Ale to nie wszystko, ponieważ zajmujemy się także budową saun, które dopasowujemy do indywidualnych potrzeb klientów. Bierzemy pod uwagę także specyfikę budynku, w którym takie pomieszczenie się znajdzie. Możesz zlecić nam projekt i budowę saun klasycznych, ale także nowoczesnych rozwiązań w postaci kabin typu infrared wykorzystujących promieniowanie podczerwone. Jeśli szukasz profesjonalistów, którzy odpowiedzą na każde pytanie związane z budową saun, doborem pieców i ich wydajnością, zachęcamy do kontaktu. Nasza wiedza i doskonała jakość usług zostały docenione licznymi certyfikatami i wyróżnieniami.

Kontakt

Wiosny Ludów 3b, Chodzież

© 2021 Magwent. All rights reserved.